Recept ktorý sa oplatí vedieť.

Pár riadkov pre naše najmilšie a najmilších, pre ich učiteľky a učiteľov, vychovávateľky a vychovávateľov…

Volám sa Madlen a deti mi počas tvorivej dielne hovorili Pani Magdaléna. S deťmi som strávila dva dni plné hier, divadla, maľovania, muziky a poznávania sa. Ešte nikdy som v žiadnom reedukačnom centre nebola, ale vždy som snívala o tom, že by som v ňom raz chcela pracovať. Keď som v piatok ráno stála pred zelenou bránou RC Bankov, uvedomila som si, že sny sa plnia. Želám všetkým deťom z Bankova, aby sa nebáli snívať odvážne dobrodružné sny, aby sa nevzdávali nádeje, že všetko raz môže byť úplne inak, že ich život je v ich rukách, a že môžu pracovať na tom, aby svoje sny dosiahli.Všetkým deťom najviac zo srdca želám pevných láskavých múdrych sprievodcov ich dospievaním, ktorí im pomôžu prejsť týmto zložitým obdobím.A to preto, aby raz mohli svoje sny nielen snívať, ale aj žiť a deliť sa o svoju radosť s nami všetkými.Deťom posielam silné objatie a vychovávateľom veľkú vďaku za ich prácu.

Aj touto cestou mi dovoľte poďakovať za možnosť stretnúť sa, spolupracovať, hrať v kapele, obedovať, maľovať, spievať, hrať divadlo a mnohé ďalšie so všetkými, ktorých som v reedukačnom centre Bankov mohol stretnúť.Všetky dievčatá a chlapci majú pred sebou ešte dlhú cestu, tak ako aj ja, páni vychovávatelia a vychovávateľky a všetci ľudia. Sme v tom spolu, žijeme na tejto Zemi a našou každodennou prácou je hľadať si k sebe cesty a podporovať sa, ak je to možné.Je to niekedy ťažké, niekedy ľahké, niekedy krásne – tak, ako to bolo aj počas troch dní, ktoré sme spolu strávili.

Ďakujem ešte raz za všetko a želám nám spoločne veľa síl a veľmi by som sa tešil aj na budúce stretnutia…

S láskou,Patrik – hráč na cajón a milovník pravidiel, podobne, ako Dávid Čas strávený zmysluplnou hrou, užitočnou prácou s mladými ľuďmi, či vľúdnym rozhovorom je vždy tým najlepším, čo môžeme darovať.Každý z nás je jedinečný a má právo svoje jedinečné danosti rozvíjať. Sme však aj zraniteľní a takisto vieme zraniť druhého.

Na Bankove som spoznal počas troch dní mimoriadne talentovaných mladých ľudí, ktorí si veľakrát prešli ťažkými životnými situáciami, no napriek tomu som v ich očiach, tvárach a spolupráci na vzdelávacích aktivitách videl obrovskú chuť žiť, byť lepší a odvahu hľadať svoje miesto, radosť a lásku v živote.

Milé a milí, vo vašich názoroch, myšlienkach, obrázkoch a tvorbe sa zrkadlí vaše hlboké prežívanie a chuť tvoriť niečo pekné a dobré. Zbaviť sa bolesti, ťažkých myšlienok a strachu, nebojovať viac o prežitie a nájsť v živote trochu pokoja, bezpečia a slobodného dychu. A v tom medzi nami niet rozdielu, preto sme si blízki a ja sa rád opäť vrátim a budem s vami spoločne s pomocou umenia nachádzať rovnováhu.

Lubo “Naučil som sa, že počúvať sa oplatí.“… „Že nemám ubližovať iným ľuďom.“… „Dôverovať druhým.“… „Pochopil som, čo je diskriminácia.“… „Naučila som sa počúvať ostatných, pochopila som veľa vecí, spoznala som nových a dobrých ľudí. Uvedomila som si, že si mám vážiť ľudí.“

Takéto reakcie sme od vás dostali! Tie si teraz doma čítam a teším sa z nich. Teším sa, že som bola súčasťou nášho spoločného workshopu.  Že som aj ja mohla rozprávať svoj príbeh a hrať pre vás divadelné predstavenie. Že mi bolo dopriate vidieť, ako vaše tváre žiarili zvedavosťou, radosťou, smútkom, ale aj láskou, pochopením a nádejou. Mám veľkú radosť z toho, že tak náročné a ťažké témy ako je násilie a diskriminácia, sa nám všetkým podarilo trošku odľahčiť a preplávať tak spolu divokou riekou, kde sme toho veľa zažili. Teším sa na naše ďalšie stretnutie! Posielam objatia.

Vlasta: Srdečné pozdravy vám posielajú aj Katarína, Polina a Marián, herečky a herec divadla 123artivist a predstavenia neZraniteľní/DAR.

Tešíme sa na naše ďalšie spoločné stretnutia.

Váš lektorský tím #stopdiskriminácii – Vlasta, Ivanka, Madlen, Patrik a Lubo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *